סחלבי הבר בישראל
מאת: אסף שיפמן

סחלבי הבר בישראל הינם צמחים ייחודיים, חלקם נדירים ביותר ובעלי יופי מיוחד ואקזוטי.
ספר זה הנו פרי מחקר שנמשך לאורך שנים רבות, והיכרות מעמיקה עם סחלבי הבר בארצנו. הוא נוצר והתפתח תוך כדי טיול וחיפוש אחר סחלבים, מהר חרמון שבצפון ועד מעיינות הערבה שבדרום.
החלק הראשון של הספר כולל מידע כללי: תולדות חקר הסחלבים בארץ, תפוצתם לפי פרמטרים גיאוגרפיים שונים, נדירות הסחלבים, סחלבים בסכנת הכחדה והמלצות לשימורם, וכן רשימה של 93 אתרי סחלבים בישראל.
בחלקו השני של הספר מובא מידע עדכני על כל אחד ממיני הסחלבים שאותרו בארץ - שם מדעי, שם עברי, סימן זיהוי בולט המאפשר זיהוי קל ומהיר של הפרח בעזרת הצילומים הרבים, מידותיו, צורותיו וצבעיו, תאריכי פריחה ורומי פריחה, בתי הגידול, תפוצה בארץ (כולל מפות תפוצה ומפות הגעה), תפוצה בעולם, מאביקים, דרכי ההאבקה ואמצעי הרמייה בהם משתמשים הסחלבים, בני כלאיים, ועוד.
מטרתי בכתיבת ספר זה היא ללמד את הציבור לזהות פרחים מיוחדים אלו, להכירם וליהנות מהם. עם ההכרה תגיע גם האהבה, ואִתה הרצון להגן ולשמור עליהם.   
  
אסף שיפמן נולד בשנת 1938 בקיבוץ גבת שבעמק יזרעאל. כבר בילדותו גילה התעניינות בנושאי טבע ובוטניקה, ובמיוחד במשפחת הסחלבים, אותה הכיר בזכות המורה ברכה רבינוב. 
בתום לימודי חקלאות בפקולטה לחקלאות ברחובות מילא אסף מגוון תפקידים בקיבוצו - מרכז משק, מנכ"ל פלסטרו-גבת, חברה למוצרי השקיה ועוד.
התעניינותו בסחלבים נמשכה כל השנים. בשנת 1989 פורסם ספרו "סחלבי הבר בישראל - מדריך למטייל" בהוצאת רשות שמורות הטבע ומעריב. מאמרים פרי עטו פורסמו בביטאון הגרמני J.E.O המוקדש לענייני משפחת הסחלבים. הספר הנוכחי "סחלבי הבר בישראל – המדריך המלא", מרכז מידע שנאסף על ידו ועל ידי אחרים, החל משנות החמישים של המאה הקודמת.
אסף בנה את ביתו במושב מרחביה ומתגורר שם עם בת זוגו מירי ובני משפחתו.

 

כריכה רכה
192 עמודים

בכל חנויות הספרים.   
 
 

 

 האתר עוצב ונבנה ע"י נוצה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים