יאיר הורביץ  - כל השירים
בעריכת מנחם פרי
הוצאת הקיבוץ המאוחד
 
 
בימי חופשת הקיץ מתעוררת בי קנאה, לא אכחיש, למראה הילדה שלנו שמבלה את מרבית שעות היום בקריאת ספרים, בולעת אותם בזה אחר זה. ואילו אני, מביטה בחמדה בערימת הספרים הממתינה ליד מיטתי, ומהרהרת -  כמה חבל שגם לנו אין "חופש גדול" כזה, לשבת ולקרוא ספר מבוקר עד ליל, ואיך במירוץ החיים, בין עבודה, לכביסה, לבישול, אני מגיעה לקרוא רק בשעות המאוחרות מאד של הלילה, מנסה לקרוא כמה שיותר עמודים לפני שהשינה תשיג אותי.
ועוד מחשבה עלתה בי, שאותו מירוץ חיים אינו מאפשר לנו להתיישב סתם כך, בלי לעשות משהו, להשתהות לרגע. בערימת הספרים שלי מצויים גם כמה ספרי שירה, שמחכים בסבלנות עד שאמצא את הזמן לאתנחתא. כי כדי לקרוא שירה- צריך את השקט הנפשי והריכוז, כדי לקרוא כל משפט תוך כדי הקשבה מלאה.
הספר "כל השירים" מאת יאיר הורביץ, שיצא לאור לרגל 20 שנה לפטירתו, מספק סיבה טובה לפנות זמן להשתהות כזו.
יאיר הורביץ נולד וחי בתל אביב, חבר קרוב למאיר ויזלטיר ויונה וולך. הוא סבל ממום בליבו, ונפטר בעודו ממתין לניתוח השתלת לב. מפליא כמה הספיק לכתוב בארבעים ושבע שנותיו – בספר מאוגדים כ- 400 שירים שנכתבו בין השנים 1960 ל- 1988. מעציב לחשוב על כל השירים שיכול היה לכתוב לו היה מאריך ימים. תמונות של שלושת החברים: יאיר, מאיר ויונה, מופיעות בספר ומביאות איתן קצת מניחוח שנות השבעים.
השירים של יאיר הורביץ מורכבים ויחודיים, ומזמינים קריאה שניה ושלישית. במיוחד נגע בי השיר אחד אחד. חלקו הראשון מובא להלן:
 
"כשהחילותי לכתוב שיר אהבה אהובתי
כבר נעלמה מן הדף, ורק לחיה,
כפלח אפרסק או כנף פרפר רועד,
עוד השתהתה בחלון, משאירה
זכר מתיקות בעלים נשירים,
ואז רוח רב מנקה שאריות
מכאן עד מקום שמבט יכול לשאתו.
וכך, אחד אחד לעצמו, חפצי החדר
עומדים מתמידים ביצרם,
חסרי חיות,
ובאותה שעה בחלון אורח,
ענן קל-נוצה,
להרף צמרי וכבר רגשי ממים,
מפיח תכונה."
 
ובתום הקריאה בשיר נשארתי עם חלון פתוח, וילון אוורירי נע ברוח ביום של סתיו, ומלכנוליה דקה...
קשה להסביר את הקסם שמתרחש כאשר שיר מסויים נוגע בנו –האוירה שהוא משרה, או זכרון רחוק שניעור למקרא השורות. זאת, כמובן אם הצליח לחדור מבעד למעטה הציניות שעוטף אותנו... במירוץ החיים הכללי של האנושות כמעט ולא נותר מקום לשירה. ספרי שירה הולכים ונעלמים מהמדפים בחנויות וקוראיהם מתמעטים מדור לדור.
לעיתים ניצל שיר כאשר הוא מולחן, (כמה משיריו של יאיר הורביץ אכן זכו לחסד כזה). אז שפר גורלו, הוא חוצה את גבולות מדף ספרי השירה ויוצא אל העולם. ואם הגיע לכוכב נולד - אפילו בני ובנות הדור הצעיר יכירו את מילותיו, ואולי, יעצרו לרגע כדי לקרוא את המילים, ויגע בהם הקסם.
 
נכתב על ידי יעל אורנו/ הרשימה התפרסמה בעיתון קו למושב
 האתר עוצב ונבנה ע"י נוצה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים