חצי הוכחה
מאת אורי לברון
כתר הוצאה לאור
יום שישי לפנות ערב ירדנו לים. "תגידו, יש מסיבה של המושב על החוף?" צוחק איתנו השומר. לא מסיבה, רק אוגוסט, סופשבוע כמעט אחרון של החופש הגדול, וכמו כולם, ירדנו לחוף לתפוס את הבריזה של אחר הצהריים. החוף הצפוני של חוף הבונים יפיפה, במיוחד לעת ערביים, כאשר האור ההולך ונחלש מצליח לטשטש את הלכלוך שמשאירים אחריהם מאות המטיילים והג'יפים החונים על קו המים ממש, שמים פס על החוק, למול אזלת ידם של הרשויות. ועדיין, אין מקום יפה יותר לצעידת ערב. אלא שהפעם דווקא לא צעדנו.  פרשנו סדין אל מול הים, מסביבנו המולת הרוחצים, האוהלים והילדים, אבל הם נמוגו ברקע, כאשר שקעתי בקריאה.
חצי הוכחה מאת אורי לברון הוא בדיוק ספר לקיץ החם והלח שלנו. קליל, אך כתוב היטב וסוחף, העין עוברת מעמוד לעמוד, ופשוט קשה להפסיק.
עומר ברלוביץ' הוא שותף במשרד להפקת סרטי פרסומת, יחד עם חברו גיגי. ברלה, כמו שחבריו מכנים אותו, הוא בחור גבוה, נשוי לאשה מקסימה, ואב לשתי בנות. לכאורה, הכל בסדר. אלא ששום דבר לא בסדר. אשתו עובדת קשה מדי, התגלתה אצלו בעייה בריאותית, הוא דרס בטעות את הכלב של השכנים, והחברה נמצאת בקשיים כלכליים. עומר טס לרומניה לפקח על הפקה של סרט פרסומת, שאמור להעלות אותם על דרך המלך. בסרט משתתפת קארין סופר, אחת הדוגמניות היפות בעולם, שמצליחה לכבוש את ליבו. ההפקה מתנהלת כסדרה, עד שמשהו משתבש לגמרי...
במקביל לעומר, מתאר הספר את חייו של ראובן גורן, חוקר פרטי, אשר נשכר לעקוב ולשמור על קארין סופר. ראובן, סגן אלוף במיל, גרוש, בודד, ואובססיבי לניקיון, יוצא גם הוא לרומניה.
האירועים מפגישים את עומר וראובן, אשר הופכים, בניגוד לכל הציפיות, לידידי אמת, ויוצאים יחד לפתור את התעלומה אשר מאיימת לגרור את שניהם מטה.
 
הסיפור אכן מעניין, אך הכתיבה הריאליסטית היא שהופכת את הספר למרתק כל כך. עומר וראובן, כמו גם שאר הדמויות בספר יכולים להיות כל אחד מהשכנים ברחוב שלנו. כל אחד מכיר עומר או ראובן כזה.
 

"שתי שניות לפני שהשעון מתחיל לצלצל הוא שולח יד, מכבה אותו וקם מהמיטה בזהירות.  דלת חדר האמבטיה נפתחת בחריקה אבל מיכל לא זזה.  שנתה כבדה ונטולת זוגיות. מול המראה, לאחר ששטף את קורי השינה מפניו, הוא אוחז בכוס מברשות השיניים המשפחתית ומניף אותה כמרים כוס לחיים.

״בונד,״ הוא לוחש בחגיגיות, ״ג׳יימס בונד!״

אבל הפעם אין נחמה במילים.

״אל תדאג, ברלה,״ הוא מרגיע את הדמות הפרועה וארוכת האיברים שמולו, ״הכול יהיה בסדר.״

אורי לברון אינו חס על גיבורי ספרו, והם אינם חפים מחולשות אנוש,.בתחילת הספר הם לא מעוררים סימפטיה גדולה. אלא שבמהלך הספר, הקורא, כבעל כורחו, לומד לחבב אותם, על חולשותיהם. הדמויות הנשיות בספר, לעומת זאת- חצי, אשתו של עומר, קארין הדוגמנית, אמה, המלבישה, המאפרת, ואפילו גרושתו של ראובן – כולן מצויירות במכחול נדיב ומחמיא...
 
מומלץ לימי אוגוסט האחרונים. ומי שלא יספיק – החגים הקרבים יספקו הזדמנות מצויינת לשקוע בספר של כייף.
  
 
נכתב על ידי יעל אורנן/ הרשימה התפרסמה בעיתון קו למושב
 האתר עוצב ונבנה ע"י נוצה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים