נאומים ששינו את העולם
רוזלינד הורטון וסלי סימונס
עורך המהדורה העברית: אורן נהרי
מטר הוצאה לאור
 
 
"אני יכולה לבוא אליה?" "באתי להגיד לו ..." "שתי שקל..." אני שומעת והאוזניים כואבות. אני אדם של מילים. המילה הכתובה היא חלק מחיי, איני יכולה לדמיין אותם ללא מילים, ויש לי אמונה בכוחה של המילה. דלות השפה שלוקים בה בני הנוער היום, מעציבה. אפשר להאשים את המייל והסמס, אך למען האמת, השימוש במילים כבר אינו חלק מחיינו, כפי שהיה בזמנים עברו. המילה הכתובה עדיין לא נעלמה, אך היכולת הרטורית שלנו הולכת ומתדרדרת.
נאום הנצחון של אובמה החזיר מעט מן הברק לאמנות הרטוריקה. כן, אנחנו יכולים, וכן, יש בכוחן של מילים להשפיע. למרבה הצער, נאומו של אובמה לא הספיק להיכלל בספר "נאומים ששינו את פני העולם" שיצא לאור בסוף שנת 2008. אבל עיון בספר מעצים את ההכרה כי למילים יש כוח.
"נאום דגול אינו מגלם בתוכו רק את האמת של העידן שבו הוא נישא; הוא יכול לגלם בתוכו גם את השקר הגדול." נכתב בהקדמה לספר. ואכן, האוסף הנפלא הזה כולל, בצד נאומים מרוממי נפש כמו נאומו של מרטין לותר קינג, אלי ויזל, בן-גוריון ומשה רבנו, גם את נאומיהם של אדולף היטלר ולנין. כל נאום מלווה בביוגרפיה קצרה של הנואם ובהקדמה המסבירה את הרקע ההיסטורי של הנאום, מה חשיבותוומה התרחש כתוצאה ממנו.
"האומנם יש נאומים ששינו את העולם?" שואל אורן נהרי, בהקדמה למהדורה העברית, "לעתים חלחלו המילים והרעיונות אט-אט עד שהצמיחו פירות." ואכן הקריאה בספר מעוררת מחשבה. הפרספקטיבה ההיסטורית מאפשרת זווית הסתכלות אחרת על הנאומים. ולפעמים, המילים מפתיעות באקטואליות שלהן.
הנה קטע מתוך נאום ההשבעה של פרנקלין ד’ רוזוולט, בשנת 1933. לקרוא ולא להאמין שחלפו למעלה משבעים שנה:
"עת מובהקת היא לומר את האמת, את האמת כולה באומץ לב. ואל לנו להירתע מן ההתמודדותהכנה עם מצבה של ארצנו כיום. אומה דגולה זו תעמוד איתן כפי שעמדה בעבר, תחדש ימיהכקדם ותפרח.
ועל כן בראש ובראשונה אביע את אמונתי האיתנה: יש לפחוד רק מן הפחדעצמו....ברוח שכזאת מצדי ומצדכם אנו מתייצביםמול קשיינו המשותפים. אלה נוגעים, השבח לאל, לחומר בלבד. הנכסים התכווצו לרמותדמיוניות. המסים עלו, יכולתנו לשלם צנחה, הממשל לסוגיו ניצב מול קיצוץ חמורבהכנסות, אמצעי התשלום בזרמי המסחר קפואים, עליהם הכמושים של מפעלי תעשייה זרועיםמכל עבר, חקלאים אינם מוצאים שווקים לתנובתם, חסכונות שנים רבות של אלפי משפחותירדו לטמיון.
חשוב מכך, המוני אזרחים מובטלים מתמודדים עם בעיה קודרת, בעייתהקיום, ומספר רב לא פחות עמלים בשכר דל. רק אופטימיסט חסר דעת יכול להתכחש למציאותהשחורה של הרגע.
הטבע מציעלנו משפעו ומעשיהם של בני האדם הגדילו שפע זה פי כמה. השפע רובץ על מפתננו, אבלשימוש רב בו מדלדל את מקורות השפע עצמם.
וזאת בראש ובראשונה משום שהחולשים עלהסחר בסחורות האנושות כשלו, בשל עקשנותם וליקוייהם, הודו במשוגותיהם והתפטרומתפקידיהם. מעשיהם של חלפני הכספים חסרי המצפון מורשעים בבית הדין של דעת הקהל, נדחים מלב האנשים ומראשם.
אמת, הם ניסו, אבל מאמציהם נעשו בתוך תבנית של מסורתשחוקה. למול כישלון האשראי, כל שהציעו היה הלוואה של כספים נוספים.
משנשלל מהםפיתוי הרווח שבו משכו את אזרחינו לציית להנהגתם הכוזבת, הם נקטו דברי תוכחה, ונשאותחינת-דמע לשיקום התנאים. הם מכירים את חוקיו של דור אנוכי, ותו לא."
האושר אין מקומו אך ורק בבעלות על כסף, אלא בהנאהמהישג, ברגשת היצירתיות.
בל נשכח עוד את ההנאה והעידוד המוסרי שבעבודה בשל מרדףמטורף אחרי רווחים בני חלוף. אם ילמדו אותנו ימים שחורים אלה כי לא נועדנו להיותמוּבלים, אלא להוביל את עצמנו ואת אחינו, הרי שיצא הפסדנו בשכרנו. לאומה נדרשתפעולה, ופעולה עכשיו.
משימתנו הראשונה במעלה היא לספק עבודה לאנשים. אם נתייצבמול הבעיה בתבונה ובאומץ נוכל לה."
 
יופי של ספר.
נכתב על ידי יעל אורנן/ הרשימה התפרסמה בעיתון קו למושב
 האתר עוצב ונבנה ע"י נוצה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים