חמשת רבעי התפוז מאת ג'ואן האריס
תורגם על ידי עדי יותם
כנרת זמורה-ביתן
 
 
 
עצי הפרי הם אחד היתרונות של החיים במושב. אין בית במושב שבחצרו לא תמצאו עצי שסק, תפוזים, תפוחים, שזיפים, אפרסקים ועוד ועוד. אלא שלרוב הפירות מבשילים כולם יחד על העץ, וכך בתקופה קצרה מאד צריך להתמודד עם כמויות ענקיות. הכנת ריבות ומרקחות היתה מאז ומתמיד אחת הדרכים לשמר את הפרי. צנצנות מעוטרות במדבקות יפות, מאוכסנות במזווה ומספקות  את צרכי הבית, עד לעונה הבאה...
בכל פעם שאני מכינה ריבה, אני נזכרת בספר "חמשת רבעי התפוז". לשמחתי הרבה, גיליתי כי לאחרונה הספר המקסים הזה הופץ שוב לחנויות.
 
פרמבואז דרטיגן חוזרת לכפר ילדותה אחרי עשרות שנים, בזהות שאולה, וסביבה מרחף סוד נוראי שהיא מסתירה מזה שנים רבות. היא  נושאת עימה את יומנה של אמא שלה, המכיל מתכונים מופלאים, ובין דפי היומן נחשפים אט אט גם סודותיה של האם. פרמבואז הבוגרת מפעילה מסעדת גורמה, תוך מאבק באנשי הכפר המתנכלים לה. במקביל, היא מספרת את סיפור ילדותה.  
יתומה מאב, גדלה פרמבואז, (או בקיצור בואז) עם אמה, אחיה ואחותה בזמן מלחמת העולם השניה. האם, אישה קשה, הרודה בילדיה ביד ברזל, סובלת מהתקפי מיגרנה קשים, שמתחילים בעיקר כאשר היא מריחה את ריח התפוז. על מנת להתקיים בזמן המלחמה, רוקחת האם, בשלנית מחוננת, ריבות מכל הבא ליד ומוכרת אותם לחיילים הנאצים השולטים בכפר. רגעי החסד היחידים בין האם לבתה הקטנה מתרחשים במטבח, שם היא לומדת את אמנות הבישול.
בואז, ילדה פרועה ורבת מעללים. בכל פעם שהאם מסתגרת בחדרה בשל המיגרנה, היא מתחמקת מעול עבודות החווה ובורחת יחד עם אחיה אל היער, ואל נהר הלואר. שעות המיגרנה הופכות לזמן האהוב על הילדים, שעות של חופש ומשחק, משוחררים מעולה של האם. בהיעדר פיקוח, נמשכים הילדים לתוך מערכת יחסים אסורה עם הגרמנים הכובשים, ונופלים בקסמיו של תומס, חייל גרמני, שהופך לחברם הקרוב עד לטרגדיה הקוטעת את חייהם בכפר.
הסודות של האם נחשפים במהלך הסיפור ומגלים פן אחר באופיה. פרמבואז הבוגרת משלימה אט אט עם זכרון אמה, אך את סודה שלה היא חוששת לחשוף, בשל המחיר הכבד שתאלץ לשלם.
זהו ספר כמו שספר צריך להיות: קולח, מעניין, מותח, מצחיק ועצוב בו בזמן. שני הסיפורים המסופרים במקביל, של פרמבואז הבוגרת והצעירה, רוקמים עלילה רבת רבדים. סיפור של יחסים מורכבים בין אם ובת,  סיפור של רוע, אך גם של רוך, ושל אהבה, שמנצחת בסופו של דבר.
ג'ואן האריס, אשר לזכותה עומד גם הספר (והסרט) הנפלא "שוקולד", משבצת בסיפור תיאורים יפיפיים שכדאי להתעכב עליהם - כל מי שעבודת משק קרובה לליבו יקרא בהנאה את תיאורי החיים בחווה, הבישולים והמאכלים מעוררים את בלוטות הרוק, המתכונים הסודיים של האם מובאים כלשונם ומעוררים חשק לנסות אותם מיד - אך העלילה כל כך סוחפת, שמצאתי את עצמי ממשיכה הלאה ומבטיחה לחזור ולקרוא בהם שוב. המחשבה הראשונה שעלתה בי כשהגעתי לסופו, היא כיצד ספר נפלא כל כך לא הפך לרב מכר? לאלוהי הספרים פתרונים...
 
כעת אצלנו עונת התאנים. במזווה כבר סדורות שורות של ריבת תות, שסק, ומשמש. וכאשר הריבה מבעבעת בסיר במטבח, עולה בי מיד תיאור רקיחת הריבה מתוך הספר: איסוף הפרות במלקחיים, הכנסתם לסיר הברזל הגדול, המבעבע...אל תחמיצו.
 
נכתב על ידי יעל אורנן/ הרשימה התפרסמה בעיתון קו למושב
 האתר עוצב ונבנה ע"י נוצה
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
לייבסיטי - בניית אתרים